Doctor Who Triple Whammy At Hugo Awards

Three episodes up for the “Shortform drama” award, while Inception and Scott Pilgrim slog it out in the film category

The nominations for this year’s Hugo Awards have been announced, with Doctor Who, Inception, Scott Pilgrim and author Ian McDonald all make the shortlists. In fact, Doctor Who is nominated three times in one category, up against a comedy song video (NSFW) and an animated short (that was Oscar nominated, and looks a bit like a Lloyds advert):

Best Novel

Blackout/All Clear by Connie Willis (Ballantine Spectra)
Cryoburn by Lois McMaster Bujold (Baen)
The Dervish House by Ian McDonald (Gollancz; Pyr)
Feed by Mira Grant (Orbit)
The Hundred Thousand Kingdoms by NK Jemisin (Orbit)

Best Novella

The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen’s Window by Rachel Swirsky (Subterranean Magazine, Summer 2010)
The Lifecycle of Software Objects by Ted Chiang (Subterranean)
The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon by Elizabeth Hand (Stories: All New Tales, William Morrow)
The Sultan of the Clouds by Geoffrey A. Landis (Asimov’s, September 2010)
Troika by Alastair Reynolds (Godlike Machines, Science Fiction Book Club)

Best Novelette

Eight Miles by Sean McMullen (Analog, September 2010)
The Emperor of Mars by Allen M. Steele (Asimov’s, June 2010)
The Jaguar House, in Shadow by Aliette de Bodard (Asimov’s, July 2010)
Plus or Minus by James Patrick Kelly (Asimov’s, December 2010)
That Leviathan, Whom Thou Hast Made by Eric James Stone (Analog, September 2010)

Best Short Story

Amaryllis by Carrie Vaughn (Lightspeed, June 2010)
For Want of a Nail by Mary Robinette Kowal (Asimov’s, September 2010)
Ponies by Kij Johnson (Tor.com, November 17, 2010)
The Things by Peter Watts (Clarkesworld, January 2010)

Best Related Work

Bearings: Reviews 1997-2001 by Gary K. Wolfe (Beccon)
The Business of Science Fiction: Two Insiders Discuss Writing and Publishing by Mike Resnick and Barry N Malzberg (McFarland)
Chicks Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the Women Who Love It edited by Lynne M. Thomas and Tara O’Shea (Mad Norwegian)
Robert A Heinlein: In Dialogue with His Century, Volume 1: (1907–1948): Learning Curve by William H Patterson, Jr (Tor)
Writing Excuses, Season 4 by Brandon Sanderson, Jordan Sanderson, Howard Tayler, Dan Wells

Best Graphic Story

Fables: Witches written by Bill Willingham; illustrated by Mark Buckingham (Vertigo)
Girl Genius, Volume 10: Agatha Heterodyne and the Guardian Muse written by Phil and Kaja Foglio; art by Phil Foglio; colors by Cheyenne Wright (Airship Entertainment)
Grandville Mon Amour by Bryan Talbot (Dark Horse)
Schlock Mercenary: Massively Parallel written and illustrated by Howard Tayler; colors by Howard Tayler and Travis Walton (Hypernode)
The Unwritten, Volume 2: Inside Man written by Mike Carey; illustrated by Peter Gross (Vertigo)

Best Dramatic Presentation, Long Form

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 screenplay by Steve Kloves; directed by David Yates (Warner)
How to Train Your Dragon screenplay by William Davies, Dean DeBlois & Chris Sanders; directed by Dean DeBlois & Chris Sanders (DreamWorks)
Inception written and directed by Christopher Nolan (Warner)
Scott Pilgrim Vs the World screenplay by Michael Bacall & Edgar Wright; directed by Edgar Wright (Universal)
Toy Story 3 screenplay by Michael Arndt; story by John Lasseter, Andrew Stanton & Lee Unkrich; directed by Lee Unkrich (Pixar/Disney)

Best Dramatic Presentation, Short Form

Doctor Who: “A Christmas Carol” written by Steven Moffat; directed by Toby Haynes (BBC Wales)
Doctor Who: “The Pandorica Opens/The Big Bang” written by Steven Moffat; directed by Toby Haynes (BBC Wales)
Doctor Who: “Vincent and the Doctor” written by Richard Curtis; directed by Jonny Campbell (BBC Wales)
F**k Me, Ray Bradbury written by Rachel Bloom; directed by Paul Briganti
The Lost Thing written by Shaun Tan; directed by Andrew Ruhemann and Shaun Tan (Passion Pictures)

Best Editor, Short Form

John Joseph Adams
Stanley Schmidt
Jonathan Strahan
Gordon Van Gelder
Sheila Williams

Best Editor, Long Form

Lou Anders
Ginjer Buchanan
Moshe Feder
Liz Gorinsky
Nick Mamatas
Beth Meacham
Juliet Ulman

Best Professional Artist

Daniel Dos Santos
Bob Eggleton
Stephan Martiniere
John Picacio
Shaun Tan

Best Semiprozine

Clarkesworld edited by Neil Clarke, Cheryl Morgan, Sean Wallace; podcast directed by Kate Baker
Interzone edited by Andy Cox
Lightspeed edited by John Joseph Adams
Locus edited by Liza Groen Trombi and Kirsten Gong-Wong
Weird Tales edited by Ann VanderMeer and Stephen H. Segal

Best Fanzine

Banana Wings edited by Claire Brialey and Mark Plummer
Challenger edited by Guy H. Lillian III
The Drink Tank edited by Christopher J Garcia and James Bacon
File 770 edited by Mike Glyer
StarShipSofa
edited by Tony C. Smith

Best Fan Writer

James Bacon
Claire Brialey
Christopher J Garcia
James Nicoll
Steven H Silver

Best Fan Artist

Brad W Foster
Randall Munroe
Maurine Starkey
Steve Stiles
Taral Wayne