Saturn Awards Nominations

Inception and The Walking Dead lead the nominees

The nominations list has been announced for the annual Saturn Awards (they’ve been running since ’72 – you know, when things had to be really sci-fi or fantasy to get a mention in these awards… Dexter? Weeds? Oh well). The awards ceremony will take place in June. And how come no mention of anyone from True Blood in the best supporting characters category? Lafayette? Jessica? Eric? Come on…! Still, some interesting choices here, especially a well deserved and unexpected nod for the music in The Complete Metropolis.

Films:

Best Science Fiction Film

Hereafter (Warner Bros.)
Inception (Warner Bros.)
Iron Man 2 (Paramount/Marvel)
Never Let Me Go (Fox Searchlight)
Splice (Warner Bros.)
Tron: Legacy (Walt Disney Studios)

Best Fantasy Film

Alice in Wonderland (Walt Disney Studios)
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (20th Century Fox)
Clash of the Titans (Warner Bros.)
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (Warner Bros.)
Scott Pilgrim vs. The World (Universal)
Twilight: Eclipse (Summit Entertainment)

Best Horror/Thriller Film

The American (Focus)
Black Swan (Fox Searchlight)
Kick-Ass (Lionsgate)
Let Me In (Overture/Relativity Media)
Shutter Island (Paramount)
The Wolf Man (Universal)

Best Action/Adventure Film

The Expendables (Lionsgate)
The Green Hornet (Sony)
Red (Summit Entertainment)
Robin Hood (Universal)
Salt (Sony)
True Grit (Paramount)
Unstoppable (20th Century Fox)

Best Actor

Jeff Bridges (Tron: Legacy) (Walt Disney Studios)
George Clooney (The American) (Focus)
Leonardo DiCaprio (Inception) (Warner Bros.)
Leonardo DiCaprio (Shutter Island) (Paramount)
Robert Downey, Jr. (Iron Man 2) (Paramount/Marvel)
Ryan Reynolds (Buried) (Lionsgate)

Best Actress

Cecile De France (Hereafter) (Warner Bros.)
Angelina Jolie (Salt) (Sony)
Carey Mulligan (Never Let Me Go) (Fox Searchlight)
Ellen Page (Inception) (Warner Bros.)
Natalie Portman (Black Swan) (Fox Searchlight)
Noomi Rapace (The Girl With the Dragon Tattoo) (Music Box Films)

Best Supporting Actor

Christian Bale (The Fighter) (Paramount)
Andrew Garfield (Never Let Me Go) (Fox Searchlight)
Tom Hardy (Inception) (Warner Bros.)
Garrett Hedlund (Tron: Legacy) (Walt Disney Studios)
John Malkovich (Red) (Summit Entertainment)
Mark Ruffalo (Shutter Island) (Paramount)

Best Supporting Actress

Scarlett Johansson (Iron Man 2) (Paramount)
Keira Knightley (Never Let Me Go) (Fox Searchlight)
Mila Kunis (Black Swan) (Fox Searchlight)
Helen Mirren (Red) (Summit Entertainment)
Vanessa Redgrave (Letters to Juliet) (Summit Entertainment)
Jacki Weaver (Animal Kingdom) (Sony Pictures Classics)

Best Performance by a Younger Actor

Logan Lerman (Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief) (20th Century Fox)
Frankie/George McLaren (Hereafter) (Warner Bros.)
Kodi Smit McPhee (Let Me In) (Overture/Relativity Media)
Chloe Grace Moretz (Let Me In) (Overture/Relativity Media)
Will Poulter (The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader) (20th Century Fox)
Hailee Steinfeld (True Grit) (Paramount)
Charlie Tahan (Charlie St. Cloud) (Universal)

Best Director

Darren Aronofsky (Black Swan) (Fox Searchlight)
Clint Eastwood (Hereafter) (Warner Bros.)
Christopher Nolan (Inception) (Warner Bros.)
Matt Reeves (Let Me In) (Overture/Relativity Media)
Martin Scorsese (Shutter Island) (Paramount)
David Yates (Harry Potter & The Deathly Hallows: Part 1) (Warner Bros.)

Best Writing

Michael Arndt (Toy Story 3) (Walt Disney Studios/Pixar)
Alex Garland (Never Let Me Go) (Fox Searchlight)
Mark Heyman, Andres Heinz, John McLaughlin (Black Swan) (Fox Searchlight)
Peter Morgan (Hereafter) (Warner Bros.)
Christopher Nolan (Inception) (Warner Bros.)
Matt Reeves (Let Me In) (Overture/Relativity Media)

Best Music

Daft Punk (Tron: Legacy) (Walt Disney Studios)
Clint Eastwood (Hereafter) (Warner Bros.)
Michael Giacchino (Let Me In) (Overture/Relativity Media)
Gottfried Huppertz (as conducted by Frank Strobel) (The Complete Metropolis) (Kino Lorber)
John Powell (How to Train Your Dragon) (Paramount/DWA)
Hans Zimmer (Inception) (Warner Bros.)

Best Costume

Alice in Wonderland (Walt Disney Studios)
The Wolf Man (Universal)
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (20th Century Fox)
Harry Potter & The Deathly Hallows: Part 1 (Warner Bros.)
Tron: Legacy (Walt Disney Studios)
Robin Hood (Universal)

Best Make-Up

Splice (Warner Bros.)
Repo Men (Universal)
Let Me In (Overture/Relativity Media)
Harry Potter & The Deathly Hallows: Part 1 (Warner Bros.)
The Wolf Man (Universal)
Alice in Wonderland (Walt Disney Studios)

Best Production Design

How to Train Your Dragon (Paramount/DWA)
Shutter Island (Paramount)
Tron: Legacy (Walt Disney Studios)
The Wolf Man (Universal)
Inception (Warner Bros.)
Alice in Wonderland (Walt Disney Studios)

Best Special Effects

Tron: Legacy (Walt Disney Studios)
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (20th Century Fox)
Harry Potter & The Deathly Hallows: Part 1 (Warner Bros.)
Inception (Warner Bros.)
Alice in Wonderland (Walt Disney Studios)
Iron Man 2 (Paramount/Marvel)

Best International Film

The Complete Metropolis (Kino Lorber)
Centurion (Magnolia Pictures)
The Girl with the Dragon Tattoo (Music Box Films)
Monsters (Magnolia Pictures)
Mother (Magnolia Pictures)
Rare Exports: A Christmas Tale (Oscilloscope Laboratories)

Best Animated Film

Despicable Me (Universal)
How to Train Your Dragon (Paramount/DWA)
Legend of the Guardians: The Owls of Ga’Hoole (Warner Bros.)
Shrek Forever After (Paramount/DWA)
Tangled (Walt Disney Studios)
Toy Story 3 (Walt Disney Studios/Pixar)

TELEVISION

Best Network Series:

Fringe (Fox)
Lost (ABC)
Smallville (CW)
Supernatural (CW)
V (ABC)
The Vampire Diaries (CW)

Best Syndicated/Cable Television Series:

Breaking Bad (AMC)
The Closer (TNT)
Dexter (Showtime)
Eureka (SyFy)
Leverage (TNT)
Spartacus: Blood and Sand (Starz)
True Blood (HBO)

Best Television Presentation:

Doctor Who: A Christmas Carol (BBC America)
Kung Fu Panda Holiday Special (NBC)
The Pillars of the Earth (Starz)
Sherlock (PBS)
Spartacus: Gods of the Arena (Starz)
The Walking Dead (AMC)

Best Actor in Television:

Bryan Cranston (Breaking Bad) (AMC)
Matthew Fox (Lost) (ABC)
Michael C. Hall (Dexter) (Showtime)
Timothy Hutton (Leverage) (TNT)
Andrew Lincoln (The Walking Dead) (AMC)
Stephen Moyer (True Blood) (HBO)

Best Actress in Television:

Sarah Wayne Callies (The Walking Dead) (AMC)
Erica Durance (Smallville) (CW)
Elizabeth Mitchell (V) (ABC)
Anna Paquin (True Blood) (HBO)
Kyra Sedgwick (The Closer) (TNT)
Anna Torv (Fringe) (Fox)

Best Supporting Actor in Television:

Michael Emerson (Lost) (ABC)
John Noble (Fringe) (Fox)
Dean Norris (Breaking Bad) (AMC)
Terry O’Quinn (Lost) (ABC)
Aaron Paul (Breaking Bad) (AMC)
Lance Reddick (Fringe) (Fox)
Steven Yeun (The Walking Dead) (AMC)

Best Supporting Actress in Television:

Morena Baccarin (V) (ABC)
Gina Bellman (Leverage) (TNT)
Jennifer Carpenter (Dexter) (Showtime)
Laurie Holden (The Walking Dead) (AMC)
Lucy Lawless (Spartacus: Blood and Sand) (Starz)
Beth Riesgraf (Leverage) (TNT)

Best Guest Starring Role in Television:

Richard Dreyfuss (Weeds) (Showtime)
Noah Emmerich (The Walking Dead) (AMC)
Giancarlo Esposito (Breaking Bad) (AMC)
Joe Manganiello (True Blood) (HBO)
John Terry (Lost) (ABC)
Seth Gabel (Fringe) (Fox)